Ознака: Ѓоко Здравески

Ѓоко Здравески заврши со просек 10, сега е на „Сорбона“: Ги...

ОБРАЗОВАНИЕ – Каде се некогашните најдобри студенти? „Нова Македонија“ со повеќе написи ќе објавува каде се и што работат нашите некогашни најдобри дипломци Од осум часот...

Ѓоко Здравески, прв Македонец застапен во Зборник промовиран на „Сорбона“

Зборник во кој ќе бидат застапени 35 млади поети од просторите на поранешна Југославија ќе биде промовиран на Саемот за славистика, кој ќе се...

Ѓоко Здравески: Ако ги соочите луѓето со тоа што го прават,...

Ѓоко Здравески е шаман на современата македонска литературна сцена. Публиката најмногу го знае како домаќин на „Астални проекции“, поетски настан што го водеше заедно...

Биљана Стојановска ја промовираше книгата „Стан што се распаѓа“

Синоќа, со почеток од 20 часот во клуб-ресторанот на МКЦ се одржа промоцијата на книгата „Стан што се распаѓа“ од авторката Биљана Стојановска. Промотор...

Промоција на „Дедикар Икарал“ од Ѓоко Здравески

Со почеток во 21 часот вечерва во Фоаје на Кино „Фросина“ МКЦ ќе биде промовирана книгата „Дедикар Икарал“ на Ѓоко Здравески, издание на „Антолог“...