Ознака: шах

Георгиеви се враќаат во шаховската репрезентација

Ова е составот во кој верувам и кој е способен да оствари пласман, би рекол, блиску на оној на ШО 2000 во Истанбул и...

Прагнананда стана втор најмлад шаховски велемајстор во историјата

Индиското шаховско чудо од дете, Рамешбабу Прагнананда (рејтинг 2.529), со 12 години, 10 месеци и 13 дена стана вториот најмлад велемајстор во шаховската историја На...

Братско дружење на шаховските легенди Димче и Борче Илиевски

Успешно се реализира манифестацијата „Братска средба на Димче и Борче Илиевски-македонски шаховски легенди“ во организација на македонското здружение за култура и обичаи „Гороцвет“ од...

Велески петти на Европското првенство за шахисти-аматери

Македонскиот ФИДЕ-мајстор (ФМ) Роберт Велески го освои петтото место на Европското првенство (ЕП) во шах за играчи-аматери со рејтинг до 2.300 поени, кое се...

Тројца младинци пак се шампиони, но во повозрасни категории

На младинското првенството на Македонија настапија 82 шахисти (65 во машка и 17 во женска конкуренција), а во однос на лани, но во повозрасни...

Макропулос, Дворкович и Шорт во трка за претседател на ФИДЕ

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) треба да добие нов претседател на 3 октомври, на гласањето за време на Шаховската олимпијада во Батуми, Грузија Англискиот велемајстор (ВМ)...

Фуриозен финиш на претендентот Каруана во Ставангер

Американскиот велемајстор (ВМ) и претендент за титулата светски првак Фабијано Каруана (2.822 рејтинг-поени, втор во светот), триумфираше на силниот, шести по ред, шаховски турнир...

Во Македонија ќе се игра врвен шах во 2019 и во...

Со потпишувањето на договорот за организација на поединечното ЕП за мажи в година и ЕКК за мажи и за жени две години подоцна, Македонија...

БM Кисела Вода и Центар се пласираа на екипното првенство

Шаховските клубови БМ Кисела Вода и Центар, двата од Скопје, обезбедија пласман на Екипното првенство на Македонија, во август. Во конкуренција беа четири екипи,...

Иванов, Сантимбреан и Јорданов победници на „Квалитет 2018“

Андреј Иванов од Македонија (категорија до осум години), Минеа-Николае Сантимбреан од Романија (до 10 години) и Михаил Јорданов од Македонија (отворен турнир до 18...