Ознака: шаховска олимпијада

Убедливи порази од Египет и Мексико

Македонската машка и женска шаховска репрезентација, забележаа убедливи порази во 10-то претпоследно коло на 44. Шаховска олимпијада (ШО) во индискиот град Ченаи, што се...

Без сили за изненадување против фаворизираните Норвешка и Словенија

Македонската машка и женска шаховска репрезентација не успеаја да ги изненадат објективно посилните селекции на Норвешка и Словенија, и ги претрпеа третите порази во...

Русија со максимален ефект се пласира во четврт-финалето

ИНТЕРНЕТ-ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА Репрезентацијата на Русија (група Ц), предводена од Алксандар Гришчук и Јан Непомнијашчи, е единствената во т.н. Врвна дивизија, која на Шаховската олимпијада (ШО),...

Шахистите ремизираа со Канада, шахистките подобри од Данска

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го забележа првото реми, по двата порази во низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која...

Максимален пораз од Грузија, шахистките ремизираа со Велс

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го доживеа третиот, втор во низа, а прв пораз со максимални 0-4 на 43. Шаховска...

Шахистите моќни против Уругвај, шахистките не го изненадија Бразил

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), ја забележа и третата победа, а втора во низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која...