Ознака: Чествување

Човекот што ја направи Македонија подобро место за сите луѓе

В недела Македонија чествува 152 години од раѓањето на нашиот великан Гоце Делчев „Да не мислат, дека јас и моите другари сме совршени. Да видат,...

Чествување на македонскиот јазик во Романија

На 7 декември, во Музејот на романската литература во Букурешт, Романија, ќе биде одбележан Денот на македонскиот јазик. На иницијатива на амбасадата на Македонија во...

Чествување 100 години од раѓањето на Ацо Шопов

Општина Центар-Скопје и Францускиот институт во Скопје организираат одбележување на јубилејот 100 години од раѓањето на Ацо Шопов, во Музејот на македонската борба за...

До Владата нема најавено присуство на бугарска делегација, соопшти Ковачевски

Владата не добила најава дека делегација од Бугарија ќе присуствува утре на одбележувањето 151 година од раѓањето на Гоце Делчев, соопшти премиерот Димитар Ковачевски...

Чествувањето на Делчев да биде мирно и достоинствено, порачаа Спасовски и...

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се заложија за мирно и безбедно чествување на годишнината...

Македонија утре ќе го слави Илинден, кој од политичарите каде ќе...

Пендаровски во манастирот „Прохор Пчински“, Ковачевски во Крушево, Џафери на Пелинце. Под слоганот „Илинден – нашата сила за иднината“, македонскиот државно политички врв го почнува...

Чествување на Рацин во КИЦ

Чествување на поезијата на Коста Солев Рацин ќе се одржи денеска, во 20 часот, во „Салон 19:19“, во Културно-информативниот центар - Скопје - Речиси осум...

Груби и Бочварски ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Државни одбележувања на 150-годишниот јубилеј од раѓањето на великанот Гоце Делчев По повод одбележувањето 150 години од раѓањето на Гоце Делчев, Владата утре, на 4...

Правото и светата должност да се чествува Гоце Делчев им припаѓа...

Група македонски интелектуалци со отворено писмо реагираат до македонската јавност, уште еднаш, како што пишуваат, по повод „заедничката историја“ и заедничкото чествување на Гоце...

Чествување за Конески во Небрегово

Во спомен куќата во Небрегово денеска се одржа  чествување по повод 100-годишнината од раѓањето на великанот Блаже Конески. Воедно се одбележаа 20 години од...