Ознака: ципрас

Ципрас си поднесе оставка од функцијата претседател на СИРИЗА

Одлучив да предложам избор на ново раководство на партијата, за кое нема да бидам кандидат, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во денешната вонредна...

Нова демократија со 20 отсто разлика пред СИРИЗА по пребројани 70...

Нова демократија со убедливо водство од над 20 отсто разлика во однос на СИРИЗА се чини дека е големиот победник на парламентарните избори во...

Алексис Ципрас бара оставка од Мицотакис

По средбата со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, лидерот на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, побарал оставка од грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кого го...

ЕУ со недостиг на стратегија, визија и лидерство е голем губитник...

Економски и геополитички, Европа е големиот губитник од војната во Украина, Европската унија има недостиг на лидерство, визија, стратегија, порача претседателот на СИРИЗА Алексис...

Ципрас: Животот на граѓаните со Владата на Мицотакис потсетува на шоуто...

Секојдневието и живот на граѓаните со Владата на Мицотакис веќе потсетува на реалното шоу „Преживеан“ (Survivor). - Кој ќе преживее, кој ќе издржи, порача лидерот...

Ковачевски-Ципрас: Само со дијалог и решенија градиме просперитет

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Економскиот форум „Делфи“ во Атина, се сретна со поранешниот премиер на Грција и лидер на „Сириза“, Алексис Ципрас. Како...

Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Заминаа од политиката Зоран Заев, Алексис Ципрас и Бојко Борисов. Заминаа од политиката, но ќе остават трајна трага во историјата на Балканот како погребувачи...

Ципрас заразен со коронавирус

Лидерот на грчката опозиција и претседател на левичарската партија Сириза, Алексис Ципрас, на социјалните мрежи објави дека е позитивен на ковид-19. Тој на „Твитер“ напиша...

Ципрас го повика Мицотакис за солидарност во земјата

Лидерот на грчката опозиција Алексис Ципрас го повикува премиерот Кирјакос Мицотакис да го отповика законскиот акт за затворените центри, да ги повлече специјалните полициски...

Мицотакис избран за нов премиер на Грција

Лидерот на Нова демократија, Кириакос Мицотакис, утре во 13 часот ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, објавија грчките медиуми. Според последните податоци што...