Фото: Твитер-профил на грчкиот премиер

Нова демократија со убедливо водство од над 20 отсто разлика во однос на СИРИЗА се чини дека е големиот победник на парламентарните избори во Грција, со пребројани 71,87 отсто од гласовите, според официјалните податоци од грчкото Министерство за внатрешни работи, јави дописничката на МИА од Атина.

Меѓутоа, поради пропорционалниот модел, Нова демократија не го обезбеди потребниот минимум од 151 пратеник за да формира еднопартиска Влада, па така веројатно е дека на крајот од јуни или почетокот на јули да се одржат и вторите избори.

Во Парламентот место обезбедуваат пет партии, кои успеаја да го поминат изборниот праг од три отсто.

Поконкретно, според официјалните податоци:

Нова демократија 40,83 отсто и 145 пратенички места

СИРИЗА 20,06 проценти и  72 пратенички места

ПАСОК- Движење на промена 11,81 отсто – 42 пратенички места

Комунистичка партија на Грција 7,09 отсто- 25 пратенички места

Грчко решение 4,50 отсто и 16 пратенички места

Излезноста, според првичните официјални информации е 59,35 отсто.

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас телефонски му честитал на претседателот на Нова демократија и актуелен премиер на Грција Кирјакос Мицотакис за победата на денешните парламентарни избори, јави дописничката на МИА од Атина.

Информацијата ја објавија грчките медиуми повикувајќи се на извори од двете партии, без да има дополнителни детали околу телефонскиот разговор.

Според официјалните податоци од грчкото Министерство за внатрешни работи со пребројани 80 отсто од гласовите, Нова демократија е победник на изборите со 40,82 отсто, 20 повеќе од СИРИЗА.