Ознака: хуманитарна помош

На скопскиот плоштад собрани донации за да исполнат шлепер, веќе се...

На пунктот на плоштадот „Македонија“ во Скопје досега е собрана хуманитарна помош за да исполни еден шлепер, а накај Турција во изминатите два дена...

Ковачевски најави помош и за Сирија, се утврдува што е потребно

Премиерот Димитар Ковачевски најави дека државава ќе испрати помош и за Сирија по разорниот земјотрес со којшто беа зафатени со Турција, а за која...

Во Украина нападнат кардиналот Крајевски додека доставувал помош

Пратеникот на папата, кардиналот Конрад Крајевски, вчера бил нападнат додека доставувал хуманитарна помош во име на поглаварот на Католичка црква во близина на украинскиот...

На ОН им недостигаат средства за хуманитарна помош и покрај рекордните...

Покрај рекордните владини донации оваа година, на Обединетите нации им недостигаат рекордни 32 милијарди долари хуманитарна помош што им е потребна до крајот на...

Отворени пунктови за собирање хуманитарна помош за Украина

Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ и Meѓународниот штаб за помош на Украинците преку соопштение упатуваат апел за хуманитарна помош за Украина. Пунктовите на собирање хуманитарна...

Град Скопје со помош од три милиони денари за настраданите во...

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Измир, во кој животот го...

Ерменија ја обвини Турција дека спречува испорака на хуманитарна помош

Ерменија ја обвини Анкара дека спречува авиони со хуманитарна помош да го користат турскиот воздушен простор, а новите борби околу енклавата Нагорно-Карабах се закануваат...

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама...

Медицински прегледи и хуманитарна помош за локалното население од учесниците на...

Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка...

Хуманитарната помош за Венецуела неопходна за надминување на блокадата од САД

Венецуела во вторникот доби 25 тони хуманитарна помош од Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), изјави министерот за здравство Карлос Алварадо, пренесува „ТАСС“. - Заедно...