Ознака: хуманитарна помош

На ОН им недостигаат средства за хуманитарна помош и покрај рекордните...

Покрај рекордните владини донации оваа година, на Обединетите нации им недостигаат рекордни 32 милијарди долари хуманитарна помош што им е потребна до крајот на...

Отворени пунктови за собирање хуманитарна помош за Украина

Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ и Meѓународниот штаб за помош на Украинците преку соопштение упатуваат апел за хуманитарна помош за Украина. Пунктовите на собирање хуманитарна...

Град Скопје со помош од три милиони денари за настраданите во...

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Измир, во кој животот го...

Ерменија ја обвини Турција дека спречува испорака на хуманитарна помош

Ерменија ја обвини Анкара дека спречува авиони со хуманитарна помош да го користат турскиот воздушен простор, а новите борби околу енклавата Нагорно-Карабах се закануваат...

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама...

Медицински прегледи и хуманитарна помош за локалното население од учесниците на...

Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка...

Хуманитарната помош за Венецуела неопходна за надминување на блокадата од САД

Венецуела во вторникот доби 25 тони хуманитарна помош од Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), изјави министерот за здравство Карлос Алварадо, пренесува „ТАСС“. - Заедно...

Русија ќе продолжи да испраќа хуманитарна помош за Венецуела

Директорот на Одделот за Латинска Америка при руското МНР, Александар Шчетинин, не се сомнева дека Русија ќе продолжи да обезбедува хуманитарна помош за Венецуела,...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп. Минатиот месец сили...

Мадуро ги прекинува дипломатските односи со Колумбија

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро денеска објави дека Каракас ги суспендира дипломатските односи со Колумбија и најави протерување на некои колумбиски дипломати откако таа земја...