Ознака: хуманитарна помош

Русија ќе продолжи да испраќа хуманитарна помош за Венецуела

Директорот на Одделот за Латинска Америка при руското МНР, Александар Шчетинин, не се сомнева дека Русија ќе продолжи да обезбедува хуманитарна помош за Венецуела,...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп. Минатиот месец сили...

Мадуро ги прекинува дипломатските односи со Колумбија

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро денеска објави дека Каракас ги суспендира дипломатските односи со Колумбија и најави протерување на некои колумбиски дипломати откако таа земја...

Хуан Гуидо го потпиша првиот претседателски указ

Хуан Гуаидо го потпиша првиот претседателски указ, откако се прогласи за шеф на државата, со кој дозволува влез на хуманитарна помош во Венецуела од...

Венецуелскиот опозициски караван тргна по хуманитарната помош од САД

Караванот на венецуелскиот лидер на опозицијата Хуан Гуаидо денеска се упати кон границата на Венецуела со Колумбија за решавање на ситуацијата со хуманитарната помош...

Хуманитарната помош стана политичко оружје во битката за Венецуела

Во осиромашената Венецуела милиони гладуваат секојдневно, додека други не можат да дојдат до здравствена нега поради недостигот на медицински залихи, па така водата и...

Мадуро одбива да ја прими хуманитарната помош од странство

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, чиј легитимитет е доведен во прашање по одлуката на повеќе земји да го признаат спикерот на Националното собрание, Хуан Гуаидо...

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат...

Повеќе од милион деца страдаат во Централноафриканската Република

Две од секои три деца во Централноафриканската република имаат потреба од хуманитарна помош. Илјадници од нив се наоѓаат во рацете на вооружени групи или...

Ријад и Абу Даби ветија 500 милиони долари за гладните во...

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои се главните сили во коалицијата против Хутите во јеменскиот конфликт, денеска соопштија дека ќе издвојат 500 милиони...