Ознака: хуманитарна помош

Израел ќе дозволи привремена испорака на помош во Појасот Газа преку...

Израел ќе дозволи привремена испорака на помошта до Појасот Газа преку преминот Ерез, соопшти денеска кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху. -Воениот кабинет ги овласти премиерот...

Британски авион по вторпат исфрли храна во Газа

Велика Британија по вторпат фрли резерви на храна во Газа од авион, објави „ДПА“. Кралските воздухопловни сили испратија повеќе од 10 тони помош, вклучувајќи ориз,...

Во Газа 12 лица се удавиле додека се обидувале да допливаат...

Дванаесет лица се удавија во морето недалеку од брегот на северна Газа, додека се обидуваа да допливаат до хуманитарната помош фрлена од авион, соопшти...

Конвој од Светската програма за храна ограбен на влезот во Газа

Конвојот на Светската програма за храна денеска беше блокиран од израелската армија на влезот во Појасот Газа, а потоа ограбен од „очајни луѓе“, соопшти...

Израелската армија уби најмалку 104 луѓе додека чекаа хуманитарна помош

Најмалку 104 луѓе загинаа, а 760 се повредени во денешниот напад на израелските сили јужно од градот Газа. Според очевидци жртвите чекале хуманитарна помош...

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Египетските воздухопловни сили денеска испуштија хуманитарна помош во блокираниот Појас Газа, oбјави „Анадолија“. Повикувајќи се на воени извори, египетскиот јавен медиум „Ал Кахера“ пренесува дека...

Израел прогласи четиричласовен прекин на огнот во централниот дел на Газа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска прогласија четиричасовен хуманитарен прекин на огнот во централниот дел на Појасот Газа, со цел да се одмори локалното население...

Преминот Рафа за помош за Газа изгледа нема да биде отворен...

Преминот Рафа не се очекува да се отвори денеска за конвој со хуманитарна помош за Газа, изјавија повеќе извори за Си-eн-eн. -Не би се обложувал...

ЕУ воведува воздушен мост за достава на хуманитарна помош до Газа

За ублажување на катастрофалната хуманитарна ситуација на жителите на Газа предизвикана од последиците од терористичкиот напад на Хамас врз Израел, ЕУ донесе одлука да...

Се трупа хуманитарна помош во египетски Синај, без можност да стигне...

Хуманитарната помош за Газа која пристигна од неколку земји се акумулираше денеска во голем куп во египетскиот Синај, кој се граничи со областа под...