Ознака: хуманитарна помош

Израел прогласи четиричласовен прекин на огнот во централниот дел на Газа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска прогласија четиричасовен хуманитарен прекин на огнот во централниот дел на Појасот Газа, со цел да се одмори локалното население...

Преминот Рафа за помош за Газа изгледа нема да биде отворен...

Преминот Рафа не се очекува да се отвори денеска за конвој со хуманитарна помош за Газа, изјавија повеќе извори за Си-eн-eн. -Не би се обложувал...

ЕУ воведува воздушен мост за достава на хуманитарна помош до Газа

За ублажување на катастрофалната хуманитарна ситуација на жителите на Газа предизвикана од последиците од терористичкиот напад на Хамас врз Израел, ЕУ донесе одлука да...

Се трупа хуманитарна помош во египетски Синај, без можност да стигне...

Хуманитарната помош за Газа која пристигна од неколку земји се акумулираше денеска во голем куп во египетскиот Синај, кој се граничи со областа под...

Хуманитарната помош за Мароко стана контроверзно прашање, добредојдена е само од...

Понудите за хуманитарна помош за Мароко станаа контроверзно прашање - Рабат досега прифаќаше помош од Шпанија, Обединетото Кралство, Катар и Обединетите Арапски Емирати, но...

Исчезнала хуманитарна помош вредна милион долари во Украина

Во Лавов исчезнала хуманитарната помош вредна околу еден милион долари, јави украинскиот портал NGL.media, а пренесе МИА. - Се работи за случај на исчезнување на...

Хутите воведуваат строги ограничувања за хуманитарните летови во Јемен

Бунтовниците Хути во Јемен најавија строги ограничувања на хуманитарните летови кои пристигнуваат во Сана. Управата за цивилно воздухопловство управувана од Хутите соопшти дека ниту еден...

Собрани 31.387.966 денари за помош на Турција и Сирија, информира Црвениот...

Заклучно со вчерашниот ден преку телефонските линии и од Фондот на солидарност на Црвен крст на Македонија уплатени се вкупно 31.387.966 денари, информираат од...

Со стара „лада“ тргна да помага во Турција, па доби нов...

Азербејџаецот Север Бесирли, кој со својата стара црвена „лада“ се вклучи во акцијата за помош на Турција по катастрофалниот земјотрес, доби нов автомобил. По земјотресите...

Министерството за одбрана и Армијата испратија шлепер со хуманитарна помош кон...

Министерството за одбрана и Армијата денеска испратија шлепер со хуманитарна помош што се состои од 5.000 ќебиња и 200 санитетски носилки за прва помош. Пакувањето...