Ознака: хуманитарна помош

Хуан Гуидо го потпиша првиот претседателски указ

Хуан Гуаидо го потпиша првиот претседателски указ, откако се прогласи за шеф на државата, со кој дозволува влез на хуманитарна помош во Венецуела од...

Венецуелскиот опозициски караван тргна по хуманитарната помош од САД

Караванот на венецуелскиот лидер на опозицијата Хуан Гуаидо денеска се упати кон границата на Венецуела со Колумбија за решавање на ситуацијата со хуманитарната помош...

Хуманитарната помош стана политичко оружје во битката за Венецуела

Во осиромашената Венецуела милиони гладуваат секојдневно, додека други не можат да дојдат до здравствена нега поради недостигот на медицински залихи, па така водата и...

Мадуро одбива да ја прими хуманитарната помош од странство

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, чиј легитимитет е доведен во прашање по одлуката на повеќе земји да го признаат спикерот на Националното собрание, Хуан Гуаидо...

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат...

Повеќе од милион деца страдаат во Централноафриканската Република

Две од секои три деца во Централноафриканската република имаат потреба од хуманитарна помош. Илјадници од нив се наоѓаат во рацете на вооружени групи или...

Ријад и Абу Даби ветија 500 милиони долари за гладните во...

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои се главните сили во коалицијата против Хутите во јеменскиот конфликт, денеска соопштија дека ќе издвојат 500 милиони...

Жртвите на несреќи и катастрофи се оставени без хуманитарна помош

Милиони жртви на несреќи и катастрофи се оставени без хуманитарна помош секоја година, бидејќи средствата не се точно насочени. Тоа се констатира во извештај...

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош од меѓународната заедница, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош и справуавње со кризи, Христос Стилијанидис. Во изјава...