Ознака: Хаг

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа

Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот суд на ОН дека прави се што може за да ги заштити цивилите за...

Судот во Хаг го пушти Хашим Тачи во Косово да го...

Специјалниот суд за Косово со седиште во Хаг привремено го пушти од притвор поранешниот косовски претседател, Хашим Тачи за да го посети семејството, односно...

Хаг: Обвинителството заврши со уводните зборови во судењето на поранешните лидери...

Обвинителството денеска заврши со уводните зборови пред Специјализираните совети со седиште во Хаг на почетокот на судењето на четворицата поранешни лидери на ОВК. Освен присилно...

Јас сум целосно невин, изјави Хашим Тачи на почетокот на судењето...

Пред Специјалниот суд во Хаг утрово во 9 часот почна судењето на поранешните водачи на ОВК – Хашим Тачи, Кадрије Весели, Реџеп Селими и...

Судот во Хаг со налог за апсење на Путин за воени...

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за руските воени злосторства во Украина. Москва...

Ќе доживее ли Македонија правдата да биде задоволена?

Воените злосторства никогаш не застаруваат Обвиненијата за сторени воени злосторства на Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи, процесирани пред Специјалниот суд во...

Продолжен притворот за Кадри Весељи

Одлука на Специјалниот суд во Хаг Подготвил: Mарјан Велевски Специјализираните совети во Хаг му го продолжија притворот на поранешниот претседател на Собранието на Косово, Кадри Весељи,...

Ратко Младиќ хоспитализиран во Хаг во лоша здравствена состојба

Поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој отслужува доживотна казна затвор во Хаг за воени злосторства, е хоспитализиран и е во „лоша...

Во Хаг се состанува Заедничкиот истражен тим за воени злосторства во...

Претставници на групата земји кои работат заедно за да ги истражат воените злосторства во руската инвазија врз Украина денеска се состануваат во Хаг, барајќи...

Кривичниот суд во Хаг бара одобрение за истрага на злосторствата во...

Канцеларијата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) денеска соопшти дека ќе бара судско одобрение за да започне истрага за наводните воени...