Ознака: ФИФПро

Kалендарот се проширува, нема доволно заштитни мерки за фудбалерите

Интензивниот обем на работа останува едно од најважните прашања за играчите во највисоките натпреварувања, рече претседателот на ФИФПРО, Давид Аганзо, на Светскиот фудбалски самит...

ФИФПРО го гледа СП како катализатор за професионализација на фудбалот за...

Репрезентативките на Англија, Шпанија и на Португалија одиграа најмногу натпреварувачки минути во изминатата година, само Европа имаше самостоен квалификациски турнир за СП 2023, Бразил...

ФИФПРО вели дека на фудбалерите им е потребна заштита од „опасни“...

Здравјето и безбедноста на фудбалерите и на сите други во играта треба да бидат пред секој друг приоритет, рече претседателот на ФИФПРО, Дејвид Аганзо Фудбалот...

Клучно прашање е новиот фудбалски календар

ФИФПРО Од ФИФПРО веруваат дека играчите треба да имаат четири-пет недели одмор надвор од сезоната и слична пауза од околу две недели на средината од...

ФИФПРО објави повелба за правата на податоците на фудбалерите

Со повелбата треба да се заштити приватноста на професионалните фудбалери и да им се овозможи да имаат корист од личните права за управување и...

ФИФПРО: Фудбалерките треба да играат повеќе натпревари

Извештајот, направен пред почетокот на ЕП 2022, покажа дека фудбалерките од Германија, Франција, Шпанија и од Шведска одиграле најмногу европски клупски натпревари Фудбалерките треба да...

Инфантино: Наша должност е да го заштитиме фудбалот, а тоа почнува...

ПО СТУДИЈАТА НА ФИФА И НА ФИФПРО Според извештајот на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и на Синдикатот на играчи (ФИФПРО), во кој се анализирани 400.000...

Анкета на ФИФПРО – фудбалерите сакаат правила за справување со згуснатиот...

Резултатите од истражувањето на Светскиот синдикат на фудбалери (ФИФПРО) покажуваат дека професионалните фудбалери се за нови регулативи за справување со згуснатиот распоред на натпревари...

ФИФПРО: Треба да се чуе и гласот на фудбалерите

ФИФПРО продолжува да се залага за регулирање на периодите за одмор меѓу сезоните, во средината на сезоната и за минималните периоди на закрепнување меѓу...

ФИФПРО е загрижена за здравјето на фудбалерите

Глобалнaта унија на фудбалери (ФИФПРО) е загрижена во врска со квалификациските натпревари идниот месец во Јужна Америка, за пласман на Светското првенство (СП) во...