Ознака: упад

На Трамп му е наредено да сведочи за упадот на Капитол,...

Комитетот на американскиот Конгрес кој го истражува упадот на Капитол од 6 јануари 2021 година, изгласа да му се нареди на поранешниот претседател Доналд...

Кога преседаните стануваат правило!

Настаните што се случија на 27 април 2017 година, со упадот на граѓаните во Собранието, спорната процедура за избор на новата влада, пеењето химна...

Донесена првата пресуда за минатогодишниот упад во Конгресот на САД

Гај Рефит од Тексас е првиот осуден од осомничените за масовните немири во Вашингтон од 6 јануари минатата година што резултираа со упад на...

Изречена досега највисоката казна за упадот во Капитол

Федералниот суд на САД осуди на повеќе од пет години затвор демонстрант кој учествуваше во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Роберт Скот...

Во Вашингтон протест и контра-протест во врска со насилниот упад во...

Вашингтон денеска е во состојба на готовност, пред собирот на поддржувачите на поранешниот претседател, Доналд Трамп, кој ќе излезат на улица за да ги...

Додека спиеле им влегол со сечиво и барал 75.000 денари

Основното јавно обвинителство во Гевгелија донесе наредба за истрага против едно лице од село Прждево, општина Демир Капија, кое е осомничено за кривично дело...

„Слобода за уставобранителите“ побараа демонстрантите за обвинетите од „крвавиот четврток“

Со извици „Никогаш северна, само Македонија“, и пеење на „Море сокол пие вода на Вардарот“ и „Едно име имаме“, започна мирниот протест пред Владата...

Протест за слобода на осудените за упадот во Собранието

По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, македонски организации од Европа, Канада, САД и Австралија денеска во...

Доказите се посилни од каењето на шаманот

Федералните обвинители соопштија дека изјавите во кои Џејкоб Ченсли, познат како шаманот на КуАнон, изразува каење за неговот учество во упадот во Конгресот на...

Шаманот се сврте против Трамп

Џејкоб Ченсли, познат како шаманот на „КуАнон“, тврди дека поранешниот американски претседател ги користел социјалните мрежи и јавната пропаганда за ефективно да ги наведе...