Ознака: упад

Тајван известува за упад на 20 кинески воени авиони

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека открило 20 кинески воени авиони кои влегле во зоната за воздушна одбрана на островот во последните 24...

Маж со автомобил упаднал во Апостолската палата на Ватикан

Маж со автомобил синоќа го пробил обезбедувањето на капијата на Ватикан, стигнувајќи до централниот двор на Апостолската палата, по што и се предал на...

Прелиминарна истрага на Обвинителството во Солун за упадот на изложбата на...

По наредба на првиот човек на Солунското обвинителство Димитрис Смирнис, обвинителот за кривични дела ќе започне итна прелиминарна истрага за откривање на сторителите на...

Осудените бараат правда, обвинетите ќе се судат одново – шест години...

По шест години од инцидентите во Собранието на 27 април, осудените за извршителство бараат правда, обвинетите за организирање ќе се судат одново. Судијката Добрила...

Вооружен маж се обидел да упадне во руското Министерство за одбрана...

Според руските медиуми, вооружен маж се обидел да упадне во руското Министерство за одбрана, кое се наоѓа во строгиот центар на Москва. Агенциите за спроведување...

Тројца затвореници од „Идризово” упаднале во канцеларија на затворската полиција и...

Тројца затвореници влегле во канцеларијата во зградата на затвореното одделение во затворот „Идризово“, во која имало вработени лица, при што едниот од осудениците оштетил...

На Трамп му е наредено да сведочи за упадот на Капитол,...

Комитетот на американскиот Конгрес кој го истражува упадот на Капитол од 6 јануари 2021 година, изгласа да му се нареди на поранешниот претседател Доналд...

Кога преседаните стануваат правило!

Настаните што се случија на 27 април 2017 година, со упадот на граѓаните во Собранието, спорната процедура за избор на новата влада, пеењето химна...

Донесена првата пресуда за минатогодишниот упад во Конгресот на САД

Гај Рефит од Тексас е првиот осуден од осомничените за масовните немири во Вашингтон од 6 јануари минатата година што резултираа со упад на...

Изречена досега највисоката казна за упадот во Капитол

Федералниот суд на САД осуди на повеќе од пет години затвор демонстрант кој учествуваше во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Роберт Скот...