Ознака: упад

Шаманот се сврте против Трамп

Џејкоб Ченсли, познат како шаманот на „КуАнон“, тврди дека поранешниот американски претседател ги користел социјалните мрежи и јавната пропаганда за ефективно да ги наведе...

Повеќе од 200 лица обвинети за насилствата во Вашингтон

Федералното судство на САД обвини повеќе од 150 лица за вмешаност во насилствата во Капитол Хил во Вашингтон на 6 јануари. Уште 50 лица...

Локален функционер уапсен за нападот врз Конгресот

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од сојузната држава Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на 6 јануари,...

Мрачната реалност на дезинформациите сурово го разбуди Вашингтон

При минатонеделниот упад во американскиот Конгрес можеа да се забележат демонстранти со обележја на кои беше истакната буквата од англиската абецеда „ку“ (Q) -...

„Смитсонијан“ ги собира транспарентите и постерите останати по упадот во Конгресот

Националниот музеј за американска историја „Смитсонијан“ собира транспаренти, постери и знаци што ги носеа демонстрантите при упадот во зградата на Конгресот во Вашингтон, во...

Америка не може да промовира демократија надвор, кога ја нема дома

Што ако американските новинари пишуваа за домашната политика на начинот на кој пишуваат за другите држави? Ова прашање беше поставено повеќепати од страна на...

Сите опции се на маса во процесите против насилната толпа

Американските судски власти соопштија дека сите опции се на маса, вклучувајќи ги и обвинувањата за бунт, кога станува збор за процесите против насилната толпа...

Четворица мртви по упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот

Синоќа стотици приврзаници на Трамп упаднаа во зградата на Конгресот на САД во Вашингтон. Четири лица се убиени, соопшти полицијата во американскиот главен град. По...

Музејот на македонската борба бара одговорност за упадот во Порта Македонија

Музејот на македонската борба – Скопје најостро реагира на злоупотребата и упадот во објектот Порта Македонија. Тие информираат дека денеска од страна на лица...

Сведоците на Вељаноски негираа дека постоел план за насилство на 27...

Не постоеше план за насилство на конститутивната седница, сведочеа дел од пратениците повикани од одбраната на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, на денешното...