Ознака: уметникот

Уметникот Тони Шулајковски со самостојна изложба во КИЦ

Уметникот Тони Шулајковски ќе има самостојно претставување пред скопската публика во периодот од 19 октомври до 6 ноември, во Салон 2, во Културно-информативниот центар...

Уметникот Зоран Попоски изложува во Сингапур

Македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски учествува на групната изложба „Уметноста на креативното истражување“ во Уметничката галерија на Националниот институт за образование во Сингапур, во...

Уметникот Диме Темков ги претставува своите слики од морето и ловот

Ликовниот уметник и графичар Диме Темков, кој живее во Љубљана, има потекло од Кавадарци и е еден од основачите на ликовната колонија „Михајлово“ Како дел...

Страдањето е природна средина за уметникот

Океј, да не гњавам, минатата недела ветив дека ќе напишам зошто сакам да се најдам на црната листа на Бајден. Јас во својата уметност...

Пикасо со години трагал по античка хартија

За Пикасо хартијата била алатка со која ги истражувал своите идеи и материјал со неисцрпни можности. Изложбата отворена во лондонската Кралската академија на уметноста...

Ќе ги видиме „Паднатите ангели“ на Канаѓанецот Ги Ланжевин

Амбасадорката на Канада за Србија, Македонија и за Црна Гора, Кати Чаба, и директорката на Националната галерија, Дита Старова-Ќерими, вечерва, во 19 часот, во...