Ознака: тодор петров

Со Македонија нѐ има, без Македонија сите заедно ќе нѐ снема!

Интервју со Тодор Петров, пратеник во првиот собраниски состав и актуелен претседател на Светскиот македонски конгрес По повод 8 Септември, Денот на независноста, разговаравме со...

Кривична за Тодор Петров поради непочитување на мерките на протестот

Полицијата поднесе кривична пријава против Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, како организатор на протестите во неделата. Од полицијата велат дека на собирот не...

Од Трново побарано семакедонско помирување и обединување

Со потпишувањето на Преспанскиот договор и договорот со Бугарија извршено е велепредавство на државата и државните интереси. Предавството не е демократија, туку е кривично...

Собранието ја оцени за неуредна иницијативата на Тодор Петров за нов...

Републичкото Собрание денеска на продолжение на 81. седница одлучи дека не е уредна граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150.000 избирачи за распишување...

Иницијативата за нов референдум за името помина во две собраниски комисии

Иницијативата за собирање потписи за дополнителен референдум во врска со името, чиј овластен поднесувач е лидерот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, вчера помина...

Тодор Петров ќе собира потписи за нов референдум за името

Граѓанската иницијатива за собирање на потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување дополнителен референдум за одлучување на граѓаните на целата територија на Република...