Ознака: тинејџери

Еден убиен и неколку тинејџери повредени во пукање во метрото во...

Едно лице загина, а петмина се повредени во пукање во метрото во Њујорк по расправија меѓу две групи тинејџери. Стрелецот сѐ уште не е уапсен,...

Висока стапката на тинејџерска бременост, 36 отсто од момчињата и 3...

Триесет и шест отсто од момчињата и три проценти од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуално искуство. Стапката на тинејџерска бременост кај нас е...

ЕУ ќе ги лекува тинејџерите од зависноста од мобилните телефони

Подготовки за новиот европски закон за дигитални услуги Истражувањата покажуваат дека адолесцентите како никогаш досега се борат со проблеми со психичкото здравје, но дали технологијата...

Објавата на Тикток не вреди колку животот! Лекција што родителите им...

По трагедијата на железничката станица во скопски Илинден Детското невнимание доведе до трагедија што ја потресе јавноста, кога 14-годишно девојче завчера го загуби животот по...

Што треба да јадат тинејџерите спортисти?

Доколку се занимавате со некој спорт рекреативно, мора да водите сметка за својата исхрана, за да можете максимално да ги искористите своите физички способности....

Билетот за јавен превоз во пакет со модринки

Учебната година почна со физички пресметки меѓу тинејџери во автобусите Секоја година сѐ поголема е бројката на тепачки, кавги, инциденти, особено помеѓу младите, што е...

Заради трендови, самоубиствени обиди на тинејџери

Необичните опасни предизвици привлекуваат многу „лајкови“, популарност и можност видеото да им стане достапно на корисниците на апликацијата низ светот, а доколку родителите им...

Како растат тинејџерите

Тој шарен свет Редовните посети на продавниците за обувки и за облека, која многу брзо станува претесна и прекратка, се вообичаени случувања во текот на...

Децата од „Дајте музика“ порачуваат: Му се радуваме на големиот концерт...

На 27 мај на Стадионот на АРМ во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи првиот голем концерт под ведро небо за тинејџери. Ѕвезди...

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како трета дополнителна вакцина кај...