Ознака: Техеран

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по напад врз иранската...

Иран предупреди на можни „реципрочни мерки“ по израелските напади врз иранската амбасада во Дамаск, во кои најмалку пет припадници на Иранската револуционерна гарда, меѓу...

Техеран предупредува дека ќе одговори на секој напад на иранска територија

Иранскиот претставник во Обединетите нации, Амир Саид Иравани, предупреди дека Техеран решително ќе одговори на секој напад на негова територија, интереси или ирански граѓани...

Затворен Францускиот институт во Техеран поради карикатурите на ајатолахот Хамнеи во...

Иранските власти вчера го затворија Францускиот институт во Техеран, откако „Шарли eбдо“ објави карикатури на врховниот лидер, ајатолахот Али Хамнеи. Иран претходно ја предупреди Франција...

Загадениот воздух ги затвори градинките, училиштата и универзитетите во Техеран

Иранскиот Комитет за итни случаи за загадување на воздухот денеска одлучи да ги затвори градинките, училиштата и универзитетите во Техеран во следните два дена...

Кратки вести

Подготвил: Mарјан Велевски Хавана - Куба ги легализира истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик, со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот,...

Поради песочна бура затворени училишта и владини канцеларии во Иран

Уште една песочна бура го погоди Техеран и затвори училишта и државни канцеларии, јавија денеска локални медиуми. Се наведува дека квалитетот на воздухот е многу...

Меридијани

Париз - Франција и Германија предлагаат самит на Европската Унија со рускиот претседател Владимир Путин во обид за подобрување на односите, јавува новинската агенција...

Меридијани

Берлин - Владејачките конзервативци на германската канцеларка Ангела Меркел се очекува да ветат „деценија на модернизација“ при претставувањето на изборната програма, наменета да го...

Меридијани

Вашингтон - Американскиот Конгрес усвои предлог-закон, според кој, 19 јуни е прогласен за празник во спомен на крајот на ропството и заминувањето на последните...

Москва и Техеран заинтересирани за целосна обнова на нуклеарниот договор во...

И Москва и Техеран се заинтересирани за целосно обновување на иранскиот нуклеарен договор, познат и како Заеднички сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), изјави рускиот...