Ознака: Тенк

Берлин и Париз постигнаа договор за производство на „тенкот на иднината“

Министрите за одбрана на Германија и Франција денеска објавија договор за распределба на работата меѓу производителите на заедничкиот проект „тенк на иднината“, што досега...

Швајцарија стави вето на извозот на 96 тенкови во Украина

Швајцарија стави вето на планот за извоз на речиси 100 стари борбени тенкови Леопард во Украина, повикувајќи се на законот за неутралност, пишува лондонски...

Германски „Рајнметал“ сака да отвори фабрика за тенкови во Украина

Германскиот производител на оружје „Рајнметал“ преговара со Киев за отворање фабрика за тенкови на територијата на Украина, а шефот на оваа компанија Армин Пејпергер...

„Леопардите“ наскоро би можеле да пристигнат во Украина

Западните партнери би можеле да го испорачаат првиот баталјон борбени тенкови „Леопард 2“ на Украина во првите три или четири месеци од оваа година,...

Германските „Леопарди“ се ослободени и ќе одат кај Украина

Германската влада денеска официјално ја потврди испораката на 14 тенкови „Леопард“ во Украина и издавањето дозвола за испорака на тенкови на други земји, соопштено...

Тенковите „Абрамс“ горат како и сите други, порача Кремљ за можната...

Кремљ денеска соопшти дека сите тенкови „Абрамс“ што САД ќе ги испратат во Украина „ќе изгорат“, нарекувајќи ја очекуваната испорака „скапа глупост“. Портпаролот на Кремљ,...

Украинските војници ќе имаат обука за тенковите „Леопард 2“, наспроти отсуството...

Украинскиот министер за одбрана, Алексеј Резников изјави дека украинските сили ќе бидат обучени да користат борбени тенкови „Леопард 2“, и покрај тоа што западните...

Украина ќе добие тенкови од Полска и од Литванија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената помош во тенкови што ја најавија Полска и Литванија може да значи дека и другите земји...

Зошто САД и Германија одолговлекуваат околу модерните тенкови за Украина?

Заглавија напорите на САД и Германија за испраќање на тенкови за Украина, додека тамошните власти се справуваат со логистички прашања и со безбедносните барања...

Донацијата на тенкови за Киев е голема грешка на македонските власти,...

Русија смета дека е голема грешка одлуката на македонските власти да ѝ донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...