Фото: Илустрација/Принтскрин

Швајцарија стави вето на планот за извоз на речиси 100 стари борбени тенкови Леопард во Украина, повикувајќи се на законот за неутралност, пишува лондонски „Фајненшл тајмс“, кој додава дека одлуката е донесена токму во моментот кога влегува во одлучувачка фаза. офанзива на Киев против окупаторските сили на Русија.

– Ветото на Берн веројатно ќе предизвика гнев кај европските сојузници на Швајцарија, кои со месеци вршеа притисок врз нејзината влада да го ублажи своето рестриктивно толкување на нејзината долгогодишна политика на неутралност – наведува ФТ.

Тие тенкови никогаш не биле во употреба во Швајцарија, не биле ни наменети за нејзината армија, ниту пак се наоѓаат во таа земја. Сите 96 се складирани во Италија од 2016 година, кога швајцарскиот производител на оружје „Руаг“ ги купи од италијанската армија во приватна трансакција.

Федералниот совет – седумчлената извршна власт на швајцарската влада – вчера заклучи дека продажбата на тие 96 тенкови на Украина не е можна според швајцарскиот закон бидејќи тоа би било во спротивност со Законот за воен материјал и „би значело швајцарско отстапување од политиката на неутралност“.