Ознака: Тедрос Аданом Гебрејесус

СЗО: Нападнати неколку украински здравствени центри

Светската здравствена организација потврди „неколку“ напади врз здравствени центри во Украина и истражува други - изјави денеска првиот човек на Светската здравствена организација Тедрос...

Гебрејесус: Пандемијата може да заврши во 2022 година

Шефот на Светската здравствена организација во новогодишната порака изрази надеж дека пандемијата во 2022 година може да заврши, велејќи дека светот има „алатки за...

Гебрејесус: Ова нема да биде последната пандемија

Пандемијата предизвикана од новиот коронавирус нема да биде последна пандемија, а епидемиите се факт на животот, изјави генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом  Гебрејесус. Тој...

СЗО: Се надеваме дека пандемијата ќе помине за две години

Светската здравствена организација се надева дека кризата околу коронавирусот ќе помине за помалку од две години, изјави генералниот директор Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој потсети дека...

СЗО: Потребни се повеќе пари за борба против пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди за огромниот јаз меѓу средствата потребни за борба против пандемијата на коронавирусот и средствата што, всушност, се користат...

СЗО: Младите сега се најголемите преносители на заразата

Порастот на бројот на луѓе кои страдаат од ковид-19 во многу држави е предизвикан од тоа што младите не водат сметка за заштитните мерки,...

СЗО најави борба против дезинформациите за коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека ќе собере научници и експерти од повеќе области за борба против дезинформациите, релативно нова закана за јавното здравство. Математичари,...

СЗО: Итно треба да го испитаме необјаснетиот синдром кај децата

Итно и многу внимателно треба да го испитаме необјаснетиот синдром на воспаленија којшто ги напаѓа децата - изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера...