Ознака: с-400

Украинците тврдат дека со дронови уништиле противоздушен систем С-400 на руско...

Украина денеска ја презеде одговорноста за уништувањето на модерен противвоздушен систем С-400 на руска територија, по ноќта во која Русија објави дека соборила 31...

Украинците тврдат дека го уништиле моќниот систем С-400 на Крим

Украинската воена разузнавачка служба објави дека го уништила рускиот систем за воздушна одбрана С-400 „Триумф“ на полуостровот Крим, кој беше анектиран од Русија. - Како...

Ердоган потврди дека Турција тестирала руски систем С-400

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека Турција го тестирала системот за противвоздушна одбрана С-400 што го купила од Русија, додавајќи дека забелешките на...

Рускиот „с-400“ наспроти американскиот „б-21“?

САД развиваат нова генерација стелт-технологија како одговор на брзата модернизација на руските и кинеските технологии за противвоздушна одбрана Воздухопловните сили на САД се подготвуваат за...

Москва и Ријад ги договараат условите за испорака на „с-400“

Русија и Саудиска Арабија ги разгледуваат условите за испорака на противвоздушниот ракетен систем „с-400“, во рамките на договорот за продажба потпишан во 2017 година,...

Индија не се откажува од купувањето на рускиот „с-400“

Њу Делхи го платил авансот за набавката на модерниот руски ракетен систем и покрај притисоците и заканите со санкции од Вашингтон Руските власти потврдија дека...

Турција: Одлуката на САД е против духот на НАТО

Одлуката на официјален Вашингтон да ја исфрли Турција од програмата на авионите „Ф-35“ е против духот на НАТО, оцени денеска турското министерство за надворешни...

Првата испорака на рускиот ракетен систем С-400 пристигна во Турција

Турските власти објавија дека првата испорака на рускиот ракетен одбранбен систем С-400 денеска пристигнал во земјата, со што се зголемува можноста за воведување санкции...

Турција денес ги добива ракетните системи С-400?

Испораката на руските ракетни системи С-400 во Турција би можела да биде реализирана денес, објави „Хабертурк“. Според наводите на весникот, системот С-400 синоќа бил...

Турција во јули ќе го добие првиот руски систем „с-400“

Русија во јули ќе почне со испораката на противвоздушниот систем „с-400“ на Турција, која не се откажа од набавката на оружјето и покрај големиот...