Ознака: студена војна

Русија: Самитот на НАТО означи враќање на шемите од Студената војна

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, го означил враќањето на алијансата кон размислувањата и шемите од...

Светските сили се преструктурираат додека Путин и Си целат кон нов...

Кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот руски колега Владимир Путин целат на обликување на нов светски поредок по дводневната посета на кинескиот лидер на...

Америка сè уште се води од логиката на Студената војна во...

Рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов изјави дека американските власти се уште се водат од логиката на Студената војна во водењето на својата политика...

Студената војна се врати на европска почва

Јошка Фишер Конфликтот во Украина е обид да се врати часовникот назад во времето кога Русија беше суперсила што доминираше во Источна Европа. Сепак,...

НАТО ја прави најфундаменталната промена во својата политика од Студената војна,...

НАТО ја прави „најфундаменталната промена“ во својата политика од Студената војна со засилување на присуството на своите источни граници, оцени генералниот секретар на Алијансата...

Рјабков: Односите меѓу Вашингтон и Москва најлоши од Студената војна

Русија дефинитивно ќе одговори на последното протерување на нејзините дипломати од САД, изјави заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Врските меѓу Москва и Вашингтон се...

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите држави и побара од земјите да го...

Гутереш: Нова Студена војна доколку САД и Кина не ги подобрат...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди на можноста од нова Студена војна доколку Соединетите Американски Држави и Кина, според него, не го поправат...

Европа со „ѕидови од човекови права“

Километри жичени огради и ѕидови високи по неколку метри изминатиов период се поставуваат по должината на европските надворешни граници во повеќе земји. Овие случувања, според...

Зум нема да спречи нуклеарна војна, време е „црвените телефони“ да...

Следната година е одбележувањето од 60-годишнината од кубанската нуклеарна криза. Неможноста на лидерите на САД и на Советскиот сојуз да комуницираат директно и отворено...