Ознака: Струшки вечери на поезијата

Со поетско читање во МСУ официјално завршија „Струшките вечери на поезијата“

Дваесетина поети од земјава и од странство синоќа имаа поетско читање во Музејот на современа уметност во Скопје, со што и официјално заврши 62....

Со врачување на наградите на Урошевиќ, Башевски и Бредли свечено се...

Наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ вечерва беа врачени на Мостот на поезијата во Струга со што свечено се затвори 62....

Влада Урошевиќ: Чест ми е што можам да се придружам на...

Tрадиционалниот поетски портрет на лауреатот на „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2023 година, македонскиот поет Влада Урошевиќ, се одржа вечерва во...

Шелева: Да беше роден во моќна западно-европска земја, Ацо Шопов ќе...

Одбележување на сто години од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов се одржа денес во црквата „Св. Софија“ во Охрид во рамки на 62....

Поетска антологија посветена на флората

 Антологија за поезијата и флората, насловена „Меѓу дрвјата“ чиј приредувач е македонскиот поет и филозоф Иван Џепароски, беше промовирана синоќа во рамки на 62....

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ свечено ќе се отворат...

Со традиционално читање на „Т’га за југ“ и палењето на поетскиот оган утревечер свечено ќе биде отворено 62. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“, коешто...

Над 25 странски поети на 62. издание на „Струшките вечери на...

„Струшките вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали и оваа година ќе се одржи во стандардниот фестивалски термин од...

Со поетско читање во „Даутпашиниот амам“ официјално затворени „Струшките вечери на...

Осумнаесет поети од странство, гости на годинешното издание на „Струшките вечери на поезијата“, синоќа има поетско читање во „Даутпашиниот амам“. Со тоа и официјално...

Пендаровски ги прими лауреатите на „Струшките вечери на поезијата“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими добитниците на највисоките признанија на „Струшките вечери на поезијата“. Кабинетот на Претседателот соопшти дека меѓу присутните биле Кенсаку Таникава,...

Таникава и Ор ги добија највисоките признанија на „Струшките вечери на...

Кенсаку Таникава, син на лауреатот на 61. издание на „Струшките вечери на поезијата“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, во име на својот татко, вечерва на...