Ознака: страв

Страв од паѓање

Стравот е во воздухот, а се зголемува како што се приближуваат изборите. Анкетите покажуваат дека владиното мнозинство е загрижено дека ќе биде „жртва“ на...

Страв од грдост

Речиси да нема ден, дури ниту час, во медиумите да не прочитаме дека некоја позната личност го изменила својот изглед преку разни оперативни третмани....

На која возраст најдобро паметиме, а кога почнуваме да забораваме

Стареењето може да биде нешто што влева одредена доза страв кај повеќето луѓе, но сѐ поголем број научни докази сугерираат дека на некој начин...

Болката на македонскиот народ – време на страв и ужас

Не може нешто да биде општо и корисно и наедно да добие димензија на универзалност што ги обврзува сите доколку неговата суштина е легната...

Дали имате „токофобија“? Дури 62 отсто од жените страдаат од оваа...

Состојбата наречена „токофобија“ веројатно не ви значи ништо, но лекарите предупредуваат дека постојат големи шанси да ја имате, пишува „Дејли мејл“. Имено, се работи...

Надминете го стравот дека ќе станете како вашите родители

Дали ве прогонува вашето минато? Како се однесувале вашите родители кон вас? Злоупотребата на родителите, особено онаа невидливата, често е табу тема за која е...

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја...

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може да здивне бидејќи во...

Кога живите им завидуваат на мртвите

Длабоко жалам што моето враќање од неколкумесечната пауза е повторно под сенката на смртта. Се прашував деновиве каде застанав (со колумните). Од каде да...

Епидемија на анксиозност и панични напади: Мора да си укажеме итна...

Јонуз сподели неколку техники за тоа како сами да си укажеме итна помош при паничен напад На Гугл зборовите „панични напади“ биле најмногу пребарувани во...

Самоосакатени без бол, без страв и без срам

„Луѓето се спремни да си ја отсечат и сопствената нога, ако тоа им влева надеж дека е за добро“. Оваа аксиома што Платон ја...