Ознака: Стивен Кинг

Стивен Кинг ја откри најдобрата идеја за роман

Стивен Кинг ја сподели „најдобрата идеја“ што ја имал досега за роман - и таа е поставена во светот на една од најпознатите филмски...

Стивен Кинг жали што стварноста личи на еден негов роман

Американскиот писател Стивен Кинг уште во 1978 г. во романот „Д стенд“, неговиот најобемен досега, пишувал за вирусна пандемија што го десеткувала човештвото. Во...

Стивен Кинг шокира со својот коментар за „оскарите“

Познатиот писател Стивен Кинг предизвика лавина реакции кога на Твитер напиша дека за време на гласањето за „оскарите“, како член на Американската филмска академија,...

Филмскиот хит за кловнот-убиец Пенивајс наскоро добива продолжение

Адаптацијата на новелата од Стивен Кинг, „Тоа“, ќе добие продолжение кое ќе се одвива 30 години по приказната на првиот дел, пренесува магазинот „Гардијан“. По...

Ќе се екранизира „Долгата прошетка“ на Стивен Кинг

Сценаристот Џејмс Вандербилт го подготви текстот заснован на книгата „Долгата прошетка“, која авторот на хорори Стивен Кинг ја издаде во 1979 година. По ланскиот хорор-хит...