Ознака: стево пендаровски

Пендаровски се откажа од државна пензија, ќе има канцелартија со тројца...

Поранешниот претседател Стево Пендаровски се откажа од правото на користење државна пензија, и одлучил да и се врати на академската кариера. - Кaко поранешен претседател,...

Силјановска Давкова го победи Пендаровски со разлика од 308.632 гласа, во...

Во вториот круг од седмите претседателски избори во земјата Гордана Силјановска Давкова освои 308.632 гласа повеќе од противкандидатот Стево Пендаровски, според последните податоци од...

Во живо: Прес-конференција на Стево Пендаровски

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се обраќа на прес-конференција по вториот круг од претседателските избори.  

Пендаровски: Секогаш бев оптимист и по резултатите од првиот круг

Актуелниот претседател на државата и кандидат за втор мандат Стево Пендаровски денеска гласаше на избирачкото место 2489 во МЗ Автокоманда во општина Гази Баба. -...

Пендаровски се надева на гласовите од сите етнички заедници, Силјановска Давкова...

Претседателските кандидати кои ќе се соочат во вториот круг од изборите за претседател на државата Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова вечерва ги соочија...

Силјановска Давкова „за“, Пендаровски „против“ амнестија за 27 април

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател Гордана Силјановска Давкова најавува дека како иден шеф на државата ќе го искористи механизмот на помилување на осудените за...

Силјановска Давкова и Пендаровски се оградија од повиците за бојкот, повикуваат...

Двајцата кандидати за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова се на ставот дека граѓаните треба да излезат на гласање на 8 мај кога...

Силјановска Давкова нагласи дека не ги прифаќаат уставните измени, Пендаровски ѝ...

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва изјави дека ја прифаќаат Преговарачката рамка, но не и уставните измени. Во претседателската дебата заедно...

Стево Пендаровски: Изборниот резултат не е онаков како што очекувавме

Претседателскиот кандидат на владејачката СДСМ и актуелен претседател на државата, Стево Пендаровски, синоќа призна дека изборниот резултат не е онаков како што тие очекувале,...

Силјановска-Давкова и Пендаровски одат во вториот круг

Гордана Силјановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски поддржан од СДСМ и коалицијата влегуваат во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат...