Ознака: Стадиони

Поради скапата струја Унгарија затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата, пренесува...

Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата тима, додека хулиганите на...

Во Црна Гора од утре дозволено присуство на публика на стадионите

Од утре во Црна Гора ќе бидат дозволени приватни и јавни отворени собири со присуство до 50 лица и почитување на препораките на Институтот...

Идната фудбалска сезона на стадиони со намален капацитет?

Премиер-лигата, според повеќе извори, има цел од октомври на трибините да има 30-50 отсто гледачи од капацитетот на стадионите, со задолжителна физичка дистанца. Нејасно...

Укината забраната – спортски натпревари ќе има, но без публика

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како што се наведува во...

Недоразбирања меѓу клубовите за играње на неутрални стадиони

Главниот извршен директор на Здружението на менаџери на Премиер-лигата, Ричард Беван, предупредува дека сезоната може да се откаже доколку клубовите не се согласат да...

Стадиони од СП во борба против ковид-19

„Сантијаго Бернабеу“ ќе биде магацин, „Маракана“ интервентна болница, а „Сентанарио“ дом за бездомници Стадионите на кои се играни епски фудбалски натпреварувања, „Сантијаго Бернабеу“ (Шпанија), „Маракана“...

Огромен интерес на градовите во САД за домаќинство на СП 2026

Тој мундијал ќе се игра во САД, Канада и во Мексико, а во САД е предвидено да се игра на 10 стадиони, но веќе...

Годината со еден збор – ВАР

Многумина се на ставот дека главниот ефект на ВАР е уништување на драматичноста на натпреварите што е интегрален дел од популарноста на фудбалот, коментира...

Иновативни стадиони за СП 2022

На стадионите, со најсовремена архитектура и во знак на културните моменти на Катар, има досега невидени иновации, како високотехнолошките системи за ладење, за температурата...