Ознака: средства

Зајакнување на македонската енергетска сувереност преку сопствени средства

Трансформацијата на ТЕЦ „Неготино“ во комбинирана когенеративна електроцентрала (термоцентрала-топлана), како и трансформацијата на сите други вакви електроцентрали (Битола, Скопје) е неопходно државата да ги...

Со реалокација на средства во буџетот се обезбедија пари за плати,...

Дневни економски вести Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони...

Европските градови ги поддржуваат еколошките превозни средства

Велосипедот одамна има централно место во холандскиот начин на живот, а сега и други европски градови почнаа да го следат тој пример. Но потегот...

Сѐ уште ли е исплатливо да се вложи во дигитални платежни...

Државите што размислуваат да ги вложат своите пари во шпекулативни инструменти треба да бидат многу внимателни Колапсот на берзата за криптовалути „Еф-ти-екс“ влијаеше и на...

Обезбедени средства за претстојната грејна сезона

НА СКОПЈАНИ ИМ ОЛЕСНИ На прагот на грејната сезона, кога сѐ понеизвесно беше дали скопјани ќе добијат парно греење, конечно Владата им ја врати надежта,...

Одлуки за пренамена на средствата за изградба на инфраструктурни проекти во Битола

Денеска Советот на Битола ја одржа последната седница пред распишувањето на претстојните локални избори. На дневен ред на седницата беше Одлуката за измена на распоредот...

Заев: Преку Развојна банка ќе се вбризгаат дополнителни 100 милиони евра...

Премиерот Зоран Заев, денеска на прес-конференцијата во присуство на заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи,...

Обезбедени се средства за железничката пруга Софија-Скопје

Конечно, после речиси 30 години, железничката пруга за поврзување на Северна Македонија и Бугарија станува реалност. Очекувам за 3-4 месеци овде, веќе да се...

Фон дер Лејен: Средствата од фондот за закрепнување стигнуваат кон средината...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави во Брисел дека земјите членки во средината на годината ќе можат да ги добијат првите...

Земји што издвоија најмногу средства за помош од ковид-19

САД неодамна го усвоија и третиот предлог-закон за стимулирање на економијата, а меѓународната споредба покажува дека беше крајно време. Според анализата на аналитичкиот центар...