Ознака: смртни случаи

Неактивноста причина за 10.000 смртни случаи годишно во Европа

Многу луѓе што живеат во Европа не вежбаат доволно што доведува до повеќе од 10.000 предвремени смртни случаи годишно, објави Организацијата за економска соработка...

Летошните жештини придонеле за најмалку 15 илјади смртни случаи во Европа

Најмалку 15.000 смртни случаи во Европа се директно поврзани со големите топлотни бранови што го погодија континентот во летото 2022 година, според нецелосната проценка...

За 23 отсто зголемен бројот на смртни случаи од ковид-19 во...

За една седмица за 23 отсто се зголемил бројот на смртни случаи од ковид-19 во Грција, додека пак за четири проценти се намалил бројот...

Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови...

Болниците во Дамаск се ставени во состојба на готовност откако беа регистрирани повеќе од 20 случаи на колера, а најмалку пет лица починаа, соопштија денеска здравствените...

Девет милиони смртни случаи во 2019 година поради загадување

Девет милиони луѓе во светот починале предвреме во 2019 година поради загадувањето, се наведува во студијата објавена денеска во списанието „Лансет“. Еден од шест предвремени...

По една година, во Кина регистрирани први смртни случаи од ковид-19

По повеќе од една година Кина ги регистрираше првите смртни случаи од ковид 19, покажуваат податоците на веб-страницата на Националната здравствена комисија, во која...

Да беше омикрон смртоносен како делта, на овие заразени ќе имавме...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 17 до 23 јануари годинава, пријавени се 97 смртни случаи во 20 градови,...

Силен ветер крена гумен замок во воздух и однесе млади животи...

Четири деца загинаа, а уште неколку ученици се тешко повредени при пад од височина од 10 метри, откако силните ветрови кренале во воздух гумен...

Русија пријави 1.106 смртни случаи од ковид-19 во еден ден

Русија денеска пријави 1.106 смртни случаи како последица на ковид-19 во последните 24 часа, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, соопшти...

За црните бројки е одговорна и ЕУ

ПАНДЕМИЈАТА ГО РАЗОБЛИЧИ МОРАЛОТ НА УНИЈАТА Од избувнувањето на пандемијата на ковид-19, Унијата манифестира дволична и непринципиелна политика кон Македонија, слично како со нашата евроинтеграција....