Ознака: Словачка

Фицо е надвор од животна опасност, соопшти словачкиот министер за одбрана

Словачкиот премиер Роберт Фицо е надвор од животна опасност по обидот за атентат, изјави денеска министерот за одбрана и вицепремиер Роберт Калинак за словачката...

Одреден притвор на атентаторот на Фицо, адвокатите го оспоруваат неговото признавање...

Специјалниот кривичен суд во словачкиот град Пезинок, со силно полициско обезбедување денеска му одреди притвор на 71-годишниот Словак Јурај Цинтула, кој на 15 мај...

Напаѓачот на Фицо призна вина

Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денеска пред Специјализираниот кривичен суд во градот Пежинок призна вина. Цинтула беше спроведен под силно полициско обезбедување,...

Фицо опериран по вторпат, состојбата му е стабилна, но сериозна

Словачкиот премиер Роберт Фицо беше опериран по вторпат по атентатот во средата, кога се здоби со прострелни рани во стомакот и „е во стабилна...

Седумдесет и едногодишен маж го застрелал словачкиот премиер

Полицијата во Словачка го идентификуваше 71-годишниот Ј.Ц. од Левица, кој со пиштол, што законски го поседувал, денеска го застрела словачкиот премиер Роберт Фицо. Здравствена состојба...

Шок и вознемиреност меѓу европските лидери по атентатот врз словачкиот премиер

Лидерите ширум Европа, во првичните свои изјави, изразија вознемиреност од пукањето во кое попладнево беше ранет словачкиот премиер Роберт Фицо, јави ДПА. Германскиот канцелар Олаф...

Словачка регистрира 1.100 закани за бомби во еден ден, полицијата почна...

Словачки училишта и институции, вклучително и банки, денеска добија над 1.100 закани за бомби што предизвика евакуации низ целата земја, соопшти полицијата, објавувајќи дека...

Чешка и Словачка ги прекинуваат меѓувладините консултации

Вообичаените најчесто плодни чешко-словачки меѓувладини консултации нема да се одржат во наредните недели или месеци. Официјална Прага објави дека овие средби сега не ги...

Чешка и Словачка пресилни за Македонија

И машката и женската репрезентација на Македонија загубија во првото коло на ЕП во Будва, со идентични 0,5-3,5 ШАХ - ПОЧНА ЕВРОПСКОТО ЕКИПНО ПРВЕНСТВО Македонската машка...

Полска и Словачка ги повикуваат НАТО-сојузниците да испратат борбени авиони во...

Властите во Полска и Словачка ги повикуваат своите сојузници да обезбедат борбени авиони за Украина и велат дека се подготвени да ги испратат своите...