Ознака: Скопска Црна Гора

Пожар на Скопска Црна Гора, жителите алармираат дека се доближил до...

Огнот на Скопска Црна Гора се доближил на околу 300 метри од селото Блаце, алармираат на социјалните мрежи жители на селото. Откако завчера на...

Општина Гази Баба спроведе акција за пошумување на Скопска Црна Гора

Во Страчинци се засадуваат 15.000 багреми. Од општина Гази Баба велат дека ова место е одбрано за оваа акција затоа што според студијата за...

Како се справуваа скопјани со летните горештини

А во бегството од горештините, посебно место имаа прекрасните маалски дворови: со своите сенки, бунари (во кои се ладеа лубениците) или пумпи, алеи со...

Поради ветрот се шири пожарот на Скопска Црна Гора

Се шири пожарот на Скопска Црна Гора. Луѓе сами го гаснат огнот за да не го зафати селото Страчинци. Засега тоа не е во...

Скопска Црна Гора повторно гори

Три противпожарни возила со девет пожарникари се упатени во близина на скопското село Виниче за да го гасат шумскиот пожар на Скопска Црна Гора,...

Сѐ уште активен пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот кој вчера избувна над скопското село Страчинци на Скопска Црна Гора и натаму е активен, информираат од Протипожарната бригада на Град Скопје. Според податоците...

Голем пожар над селото Страцинци на Скопска Црна Гора

Пожар беснее над скопското село Страцинци на Скопска Црна Гора. Според информациите, огнот се шири брзо кон кумановското село Мојанце. Од Протипожарната бригада на...

На Скопска Црна Гора гори нискостеблеста шума

Поголем пожар во моментов е активен на Скопска Црна Гора. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека гори нискостеблеста шума  на поголема...

Речиси сите пожари не се случајност

Очигледно чистиот воздух не е приоритет за поединци, но и организирани групи, кои смислено ги опожаруваат шумите и ливадите за да дојдат до евтино...

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени...

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и...