Ознака: светско

Како котира македонската армија на светско ниво

Истражување на интернет-порталот „Глобал фајерпауер“ за моќ на војските Интернет-порталот „Глобал фајерпауер“ неодамна објави листа на 140 земји рангирани според нивната воена сила за 2021...

Италија има рекордни 58 места на списокот на светско наследство

Како што пишува „Ла стампа“, Италија сега на листата има две културни богатства повеќе од Кина и осум повеќе од Германија Медиумите на Апенините го...

Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско наследство

Споменикот Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско културно наследство на УНЕСКО поради изградбата на тунел во непосредна близина, давајќи му статус на...

Кина постави нов план за свое светско лидерство

Претседателот Си Џинпинг пред повеќе години го напушти советот на највисокиот лидер Денг Сјаопенг „скријте ја силата и одвојте време“ и го ажурира пристапот...

Тренер со светско реноме ја одржа работилницата „Играј одбојка, расти со...

Исклучително сум задоволен од масовноста на оваа работилница, изјави Вук Карановиќ, раководител на Развојниот оддел на ЦЕВ, задолжен за реализација на проектот „Играј одбојка,...

Во Охрид е загрозено светското културно наследство

Меѓународна тревога по препораките на УНЕСКО На оваа листа обично се стигнува по природни катастрофи и по војна, а поретко, како во нашиот случај, и...

Светско првенство во шах за компјутери

Во организација на интернет-сајтот chess.com ќе се одржи Компјутерско светско шаховско првенство помеѓу шаховски програми. Светското првенство во блиц-шах (пет минути време за размислување,...

Песков: Русинките сами ќе одлучат со кого ќе спијат, тие се...

Руските жени се најдобри жени во светот и самите ќе одлучат што ќе прават, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, од кого беше побарано...

СП 2018 ќе и донесе на ФИФА рекордни 6,1 милијарди долари

Одржувањето на Светското првенство во 2018 година ќе и донесе на ФИФА 6,1 милијарди долари, што е за 10 отсто повеќе од предвиденото. Исто така,...