Ознака: светско

Македонија со дуел со САД денеска го почнува настапот на четвртото...

На Мундијалот ќе настапат 32 репрезентации. Македонија е во група со САД, Исланд и со Ангола, а мечевите ќе ги игра во СЦ „Борис...

Уште на почетокот светски рекорд

Мешаната штафета на САД 4х400 метри триумфира со најдобар резултат во светот од 3:08,80 минути. Црн ден за холандските атлетичарки, кои во финишот од...

Шаховската елита се подготвува за едномесечното Светско првенство

Турнирите ќе траат од недела до 24 август, ќе играат 206 шахисти и 103 шахистки. СП има невиден награден фонд од 2,5 милиони долари,...

Рекордите на Меси, Пеле, Роналдо… може да бидат соборени или достигнати

Меѓу рекордите што може да бидат израмнети или надминати се тие за најмногу светски титули на Пеле, голови на најмногу мундијали на Роналдо, Марта...

Кугларите ја совладаа Данска и се трети во групата

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Македонските кугларски репрезентации не се пласираа во четврт-финалето на 10. Светско првенство (СП) во хрватскиот град Вараждин. Женската подмладена селекција, во групата Б...

Домаќинот Малме создава долгорочни придобивки за младите ракометари

Ракометниот спорт е вклучен насекаде со различни иницијативи, вклучувајќи здрав живот, развој на лидери во училиштата и животот на ракометните здруженија и многу повеќе,...

Лазаров: Покажуваме квалитет и имаме свој идентитет

На почеток сме на уште едно големо натпреварување. Многу труд, ентузијазам и борба вложивме да дојдеме до СП, оти во меѓувреме направивме тотална смена...

Новите правила донесоа и нови рекорди

На четирите натпревари во групите А и Б беа додадени речиси 65 минути игра, како дел од заедничките напори на ФИФА да го намали...

Линдвик на олимписката титула додаде и светска

СКИЈАЧКИ ЛЕТОВИ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Норвежанецот Мариус Линдвик (23) е новиот светски шампион во скијачки летови, откако победи на Светското првенство одржано на леталницата Викерсунд...