Ознака: светското

Македонија е подготвена за Светското првенство

Атмосферата во репрезентацијата е одлична, а чистите мисли, мотивацијата и смиреноста, според мене, ќе бидат едни од клучните фактори за успех, вели репрезентативката и...

Светското првенство соборува рекорди

Веќе се продадени повеќе од 1,5 милион билети, а има и рекордна публика во првото коло, во кое беше поставен рекорд на сите времиња...

Јовановски: На ПОИ во Париз по нов медал

В година нѐ очекуваат СК, ЕП и СП, за титули и за подготовки и за темпирање на формата за ПОИ 2024. А, за да...

„Светското првенство – тест за голем фудбалер“

Најголемата сцена е и место за најголеми дострели, настан на кој се раѓаат и нови ѕвезди, натпреварување на кое е одигран мечот на столетието,...

Почнува одбројувањето – селекторите ги одредуваат пошироките состави за СП

Секоја од 32-те земји учеснички до утре мора да испрати список од најмалку 35, а најмногу 55 фудбалери, потоа селекторите имаат рок до 14...

„Се мислам да ставам крај“, (2020 г.)

Од светското кино Брилијантна, одлично осмислена хичкоковска приказна со висок фактор на морничавост е романот на Ијан Рид, „Се мислам да ставам крај“, по кој...

„Малечката мама“ (2021)

Од светското кино Нели тукушто ја изгубила својата баба и им помага на родителите да го исчистат домот во кој живеела нејзината мајка. Таа ја...

„Бегај“, 2021 г.

Од светското кино Анимираниот документарец „Бегај“ ја раскажува вистинската приказна за потребата на човекот да се соочи со своето минато за вистински да има иднина....

„Изгубената ќерка“, 2021 г.

Од светското кино Во извонредното режисерско деби „Изгубената ќерка“ од 2021 година, Меги Џиленхол го предизвикува конвенционалното размислување за мајчинството, пренесувајќи ги своите најсубверзивни идеи...

„Минари“, 2020 г.

Од светското кино Минари претставува зелен листен зеленчук, популарен во корејското готвење. Во филмот на режисерот Ли Исак Чунг од 2020 година, со идентичен наслов,...