Ознака: светски сили

Светските сили се преструктурираат додека Путин и Си целат кон нов...

Кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот руски колега Владимир Путин целат на обликување на нов светски поредок по дводневната посета на кинескиот лидер на...

Украина е тест за можниот судир на Америка со Русија и...

Патувањето на американскиот претседател Џо Бајден во Киев и во Варшава за одбележување на годишнината од избивањето на војната во Украина потенцира уште посериозен...

Америка го бара својот „момент на Спутник“ во трката за хиперсонично...

Вашингтон минатата година со загриженост го проследи кинеското тестирање на хиперсонично оружје со технологија која се чинеше дека САД не ја поседуваат. Згора, се...

Како ги рангира ЦИА ривалите на САД во новото „глобално безредие“?

Педесет години по клучниот потег на Никсон во студената војна, Америка се соочува со ново глобално прегрупирање САД ја гледаат Кина како нивен главен ривал,...

Ривалството помеѓу суперсилите ќе ги обликува светските текови

Ривалството помеѓу САД и Кина изразено преку соочувањето на нивните идеологии, борбата против ковид-19 засилена со новите лекови, терапии и вакцини, како и можноста...

Острата реторика на Бајден ги зближува Кина и Русија

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека неговата посета на Европа е насочена кон промовирање на „алтернатива за Кина“, како и кон спротивставување на „штетните...

Администрацијата на Бајден покажува силен апетит за судири со Русија и...

Американскиот државен секретар Ентони Бликен презема калкулиран ризик во првиот судир со Кина. Гледајќи ги кинеските колеги во конференциската сала во Енкориџ на Алјаска,...

Вилијам Брнс ќе ја води ЦИА во ера на обновено ривалство...

Вилијам Брнс, кој американскиот претседател Џо Бајден го предложи за директор на ЦИА, на сослушувањето по повод неговата номинација, ги наведе Кина новите технологии...

Вселената станува ново боиште во ривалството помеѓу САД и Кина

Меѓу најзначајните прашања за националната безбедност со кои се соочува американскиот претседател Џо Бајден е како да се справи со заканата која Кина ја...

Фантомска опасност на Арктикот

Русија не им се заканува на САД на далечниот север, туку климатските промени Автори: Роберт Дејвид Инглиш и Морган Грант Гарднер Форин аферс Преку една деценија, жестоките...