Ознака: Руска Федерација

Југоисточна Украина клокоти светот баботи

Што се случува по одлуката на Кремљ за анексија на четирите региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје Подготвил: Mарјан Велевски За припојувањето на украинската територија кон...

Референдумско „за“ за приклучување кон Руската Федерација

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ЧЕТИРИТЕ РЕГИОНИ ВО УКРАИНА: ДОНЕЦК, ЛУГАНСК, ЗАПОРОЖЈЕ И ХЕРСОН Подготвил: Mарјан Велевски Властите во четири региони на Украина во кои беше...

Владата одлучи земјава да се придружи на ЕУ со санкциите кон...

Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информацијата за новиот пакет рестриктивни мерки на Европската Унија во однос на ситуацијата во Украина, со...

Прилеп ќе ја продлабочува соработката со Руската Федерација

Градоначалникот на Општина Прилеп, Борче Јовчески и рускиот амбасадор во нашата земја, Сергеј Баздникин денеска остварија средба, на која стана збор за унапредување на...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Руската амбасада и општина Прилеп го одбележаа 1 август – Денот...

Со полагање на цвеќиња на споменикот на руските војници загинати во Првата свестка војна на Германските гробишта и панихида, денеска во Прилеп, Амбасадата на...

Претседателот Пендаровски се сретна со рускиот амбасадор Баздникин

Можностите за поинтензивни контакти на сите полиња од заеднички интерес биле тема на вчерашниот разговор помеѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски и амбасадорот на Руската...

Четворица обвинети за соборувањето на малезискиот авион во Украина

За првпат откако малезискиот авион „МХ17“ беше соборен во Украина, во јули 2014 година, издадени се обвиненија против осомничените во случајот, пренесува „Би-би-си“. Тројца Руси...

Во Прилеп одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на...

Со положување свежо цвеќе на Могилата на непобедените во Паркот на револуцијата, општина Прилеп и Амбасадата на Руската Федерација ја одбележа 74 годишнината од...

Русија ги прифати извозните сертификати со новото име

Камионите со стока влегуваат во Руската Федерација со декларација на која стои ПЈРМ и сертификат на кој го пишува новото име - Република Северна...