Ознака: роботика

Роботска рака послична на човечката од која било досега

РОБОТИКА И 3Д-ПЕЧАТЕЊЕ Истражувачите од институтот ETH во Цирих, во соработка со „Инкбит 3Д“, прават пионерски чекори во 3Д-печатењето со меки роботи со вештачки коски,...

Европа за роботика, ние за канализација

Кампањата за локалните избори на 17 октомври зеде замав и кандидатите секојдневно пред граѓаните ги изложуваат своите замисли и проекти преку кои ја бараат...

Време е да ги пуштиме роботите во борбата против заразните болести

Експертите тврдат дека роботите можат и треба да имаат поголема улога во спречувањето на пандемиите. Според статија објавена во списанието „Сајнс роботикс“, роботите можат...

Јапонија продолжува да брка „еднорози“ без да води сметка за реалноста

Стартап-компанијата од Токио наречена „Седумте сонувачи“, пред четири години привлече внимание на најголемиот саем за технологија во Јапонија, благодарение на „Лаудроидот“ - роботот што...

Со „Робомак“ побрзо се учи

Деветтото издание на „Робомак“, меѓународниот натпревар во областа на роботиката, електрониката и вештачката интелигенција, трае до сабота Кристина Савевска годинава учествува на деветтото издание на...