Ознака: растат

Тензиите растат, сe чека последна шанса за мирот

Интензивна дипломатска активност за да се спречи ескалација на кризата на украинската граница Светските медиуми со доза олеснување вчера ја пренесоа веста дека францускиот претседател...

Растат цените,но расте и интересот

ЦЕНИТЕ НА СТАНБЕНИОТ КВАДРАТ И НЕДВИЖНОСТИТЕ ВО НАГОРНА ЛИНИЈА Растот на цените на градежните материјали ги зголеми и цените на недвижностите во земјaва, но, сепак,...

Поевтинува црното злато, но трошоците растат

Поевтинувањето на горивата е присутно насекаде во Европа, како и во нашата држава, а транспортерите укажуваат дека тоа само делумно ги ублажува последиците од...

Ќе растат цените на нафтата и на пченицата

Во 2020 година се очекува повисоко ниво на цената на нафтата како резултат на засилените геополитички тензии на Блискиот Исток, најавите за потпишување на...

Растат тензиите по нападите врз саудиската рафинерија

Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го обвинија...

Тензиите растат со наближување на денот на изборите

Со наближување на 30 јуни, денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија. Албанскиот парламент денес по итна постапка ќе донесе закон со...

Парафискалните давачки експоненцијално растат

Во држава што се промовира дека има рамни даноци, неопходно е вкупните давачки кон јавниот сектор да останат само во рамките на тие даноци....