Ознака: Рамковен договор

(Не)поправливоста на пропустите од 2001 година

Нѐ стигнаа последиците зашто не го дефиниравме карактерот на оружениот судир што ѝ се случи на Македонија пред дваесетина години Мошне невообичаено е што и...

Свирежите не се пријатни, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за...

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна...

Охридскиот договор гради, сплотува, интегрира и обезбеди евроатлантска иднина на нашата...

Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил напиша дека денеска се навршува 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. -Република С.Македонија низ годините покажа...

Пендаровски: Клучни придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и...

Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис Трајковски и претставниците на ЕУ и на САД...

Дваесет и една година Рамковен договор

Со доделувањето на сертификати за учесниците на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ од страна на првиот вицепремиер и министер за политички систем...

Заев: Рамковниот договор донесе нов дух на водење политики кои градат...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на Свечената академија по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор, насловена „По Охрид“,...

Ахмети: Нѐ интересираше од кираџии да станеме господари во нашата земја

Нас нѐ интересираше во договорот да се опфатат супстанцијалните елементи, за од кираџии да станеме господари во нашата земја, рече лидерот на ДУИ, Али...

Заев: Рамковниот договор испрати порака за разбирање, извинување и простување

Охридскиот рамковен договор донесе нов дух на водење политики, политики кои градат мостови, а не ги рушат, рече премиерот, Зоран Заев, на свечената академија...

ДУИ за ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е на годишнината од Рамковниот да не...

Демократската унија за интеграција смета дека прославата на 20-годишнината од Охридскиот договор како основа за функционирање на државата треба да нѐ најде обединети, а...

ЦЈЗ ќе ги спроведува протоколите на прославата за Рамковниот договор

Здравствените протоколи за утрешното одбележување на 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ќе ги спроведува Центарот за јавно здравство (ЦЈЗ), изјави денеска првиот...