Ознака: работни места

Наместо замрзнување на цените, подобро платени работни места, порачува Светска банка

Замрзнувањето на цените на храната се краткорочна, а не структурна мерка која може да се користи на долг рок. Со неа само привремено, вештачки,...

Вештачката интелигенција би можела да укине 7,9 милиони работни места во...

Развојот на вештачката интелигенција би можел да доведе до укинување на 7,9 милиони работни места во Велика Британија, а најзагрозени категории се жените, младите...

Оперативен план за вработување ќе опфати над 15.000 невработени лица

Две милијарди денари за над 15.000 невработени лица се предвидени со годинашниот Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на...

Најмалку се барале дипломати и директори, а најмногу работници во услужни...

Од јули до септември Во третото тромесечие од годинава во Македонија имало 8.595 слободни работни места, објави Државниот завод за статистика. Најголем број на слободни...

Малите бизниси главна потпора и извор на работни места во Кина

Од почетокот на коронавирусот, помалите компании се соочија со безброј предизвици, од зголемување на производствените трошоци до регулаторни ограничувања, каде што кинеската влада презеде...

Заев: Обезбедуваме подобри услови за домашните компании и за нови работни...

Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими, заменик-министерот за економија Зоран Маневски, заедно...

Се отвораат нови работни места во ТИРЗ

Во компаниите активни во Технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) во мај е регистриран зголемен број на работни места од над 4,15 проценти во однос на...

Николовски: Почитувањето на здравствените протколи на работните места е важно

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска во Штип одржа работна средба со директорката на...

Николовска: Четвртиот пакет мерки обезбедува сериозна поддршка за спас на работни...

Со ребалансот на буџетот, кој веќе е во собраниска процедура, се обезбедуваат сериозни средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки за поддршка на...

Нухиу поништи 20 решенија донесени од Чулев за распоредување на работни...

На денешната седница Владата го прифати барањето на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, за поништување на решенијата за распоредување и наредбите за извршување...