Ознака: пчели

Змии, пчели, стршни – што по каснувањето и како да...

Појавата на инсекти и влечуги не е новина за летото. Изминатиот период граѓаните споделуваа фотографии од змии што го искористиле летното сонце да излезат...

Одобрена првата вакцина за пчели во САД

Комерцијалните пчелари во Соединетите Американски Држави наскоро ќе имаат пристап до вакцина која би можела да ги спаси нивните кошници од најопасната болест со...

Очајни приноси на мед на кичевските пчелари

Пчеларите од кичевско и годинава, како последниве десетина години, имаат слаби приноси на мед. Тие проблемите ги лоцираат во угинувањето на дел од пчелите од...

Пестицидите што се користат на фармите убиваат сѐ повеќе пчели

Пестицидите што им се продаваат на фармерите и веќе се мешаат во коктели може да убијат двојно повеќе пчели, покажала анализата на 90 спроведени...

Јавниот превозник во Виена ќе насели два милиони пчели

Јавниот превозник во Виена, Австрија, планира до идното лето да насели околу 80 пчелни друштва со вкупно два милиони пчели на своите зелени површини...

Атиџе од Холивуд: Едвај чекам да се вратам дома кај пчелите

Хероината на македонскиот филм „Медена земја“, кој беше номиниран за „оскар“ во категоријата за најдобар документарец и најдобар интернационален филм, на денешната прес-конференција реализирана...

Благодарение на пчелите, утврдена староста на цртежите на Абориџините

Досега се претпоставувало дека цртежите на човечки фигури што ги красат камените засолништа на Абориџините во Западна Австралија, во регионот Кимберли, настанале пред 17.000...

Пчелите – наши амбасадори и хранители

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА НАЈАВЕНИТЕ „ОСКАРИ“ ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Дури и како загрозен вид, пчелите можат да станат вреден извор на финансии, кои ќе го полнат...

Што се случува со пчелите од Богородичната црква кои чудесно го...

Пчелите кои живеат на покривот на Богородичната црква, за чудо, го преживеале катастрофалниот пожар што ја зафати катедралата во април минатата година и се...

Колку климатските промени влијаат врз пчеларството

„Влијанието на климатските промени врз пчеларството“ беше темата на теоретската работилница која се одржа деновиве (30 10. 2019) во Кавадарци како крајна активност од...