Ознака: Пустец

Откриена биста на Гоце Делчев во Пустец

Македонците во Албанија му оддаваат почест на својот великан Во Пустец е откриена биста на Гоце Делчев, на свеченост организирана по повод 121-годишнината од неговото...

Откриена биста на Гоце Делчев во Пустец

Во Пустец денеска е откриена биста на Гоце Делчев по повод 121 година од неговата смрт. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствуваше на настанот,...

Рибарите од Пустец бараат крапот да се пласира како преспански бренд

Рибарите од oпштина Пустец, каде живеат над 5 илјади жители-Македонци бараат крапот да се пласира како преспански бренд. - Во општина Пустец, каде на брегот...

МАЕИ разочарана и од албанските власти поради непочитување на македонскиот јазик...

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ изразува силно разочарување, незадоволство и загриженост поради непочитувањето на македонскиот јазик во јавни...

Стерјовски: Бугарија донира за Пустец во замена на нашата македонска националност

Лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, гостувајќи во телевизија СОТ, зборуваше за донација од Бугарија...

Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари –...

Претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, упати закана до Македонците од Пустец, предупредувајќи ги дека ќе им бидат одземени бугарските пасоши, ако не...

Македонците ја сметаат за притисок посетата на бугарскиот амбасадор на Пустец,...

Амбасадорот на Бугарија во Република Албанија, Ивајло Киров, по вчерашниот престој во областа Голо Брдо, денеска допатува во Пустец, во време кога во Албанија...

Пендаровски во еднодневна посета на Албанија, во општините Пустец и Поградец

Претседателот на државата Стево Пендаровски во придружба на сопругата Елизабета Ѓоргиевска, престојува во еднодневна работна посета на Албанија, во општините Пустец и Поградец, информира...

Пропадна отворањето бугарски културен центар во Пустец

Кога институциите доследно си ја вршат работата, во рамките на правните прописи, односно законската регулатива, владеењето на правото на сите нивоа ефикасно се спротивставува...

Oдложена регистрацијата на бугарскиот клуб во Пустец

Во Пустец,  Мала Преспа, денеска нема да се случи  отворање на бугарски културен клуб, најавено од бугарската Фондација Македонија. Од Фондацијата доцна синоќа на Фејсбук...