Ознака: предупредуваат

Мразот на Антарктикот е исклучително низок

Научниците предупредуваат Морскиот мраз што го опкружува океанот околу Антарктикот достигна рекордно ниско ниво оваа зима, соопшти неодамна американскиот национален центар за податоци за снег...

Да се прославува, но со мера

Новогодишните празници се многу добар период од годината за реализирање на плановите на престапниците, односно криминалците. За време на периодот на прославите и празниците,...

Соларна бура може да го сруши интернетот

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Со проучување експериментални модели, научниците дошле до сознание дека на светот му се заканува соларна бура, која може целосно да ги уништи компјутерските...

Човештвото да се подготви за соживот со коронавирусот

Пандемијата на ковид-19, на која не ѝ се гледа крајот, од корен ги промени животот и навиките на човештвото. Стануваат ли вирусите наше секојдневие,...

Епидемиолозите предупредуваат на раното отворање на Балканот

По отворањето за туристите, во земјите од регионот се најавува и организирање забавни манифестации, но епидемиолозите се претпазливи и посочуваат дека бројот на новозаболени...

Се бара рецепт за враќање на довербата

По последните случувања околу бегството и враќањето на Мијалков, се огласи и меѓународната заедница. Британската амбасадорка Рејчел Галовеј јасно порача дека е потребно да...

Граѓаните ги испразнија аптеките од витамини, лекарите предупредуваат да се...

Докторите, пак, велат дека имунитетот не се гради прекуноќ, па сега кога расте бројот на заболени од коронавирусот луѓето наеднаш да внесуваат што поголеми...

Лекарите предупредуваат: Асанж би можел да почине во затвор

Повеќе од 60 лекари испратија отворено писмо во кое предупредуваат дека здравствената состојба на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е многу лошо и тој...

Микробиолозите предупредуваат: Не користете антибиотици на своја рака

Според некои истражувања на фармацевтите, 10 отсто од родителите им давале антибиотици на децата без да се пропишани од лекар, а кога се однесува...