Ознака: првенства

Од 1 до 50.000 – факти за европските првенства во ракомет

Никола Карабатиќ може да собори неколку рекорди во својот последен настап на ЕП Шеснаесеттото Европско првенство (ЕП) за ракометари ќе има двојна премиера, домаќин првпат...

Гираси ја предводи листата на фудбалери со учество во најмногу голови

Репрезентативецот на Гвинеја, покрај десетте погодока, забележа и една асистенција во дресот на Штутгарт, а учество во двоцифрен број првенствени голови досега сезонава има само уште...

Николовски и Ефтовска во водство

ШАХ – ОТВОРЕНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Интернационалниот мајстор (ИМ) Никола Николовски (2.340 рејтинг-поени, рангиран петти пред почетокот) во машка и Леа Ефтовска (1.653, рангирана петта)...

Нова идеја – светски првенства на секои три години

УЕФА и КОНМЕБОЛ го одбија предлогот за организирање на светските првенства на секои две години, кој го поддржуваше Арсен Венгер, а сега има идеја...

Шахистките на Центар ја задржаа челната позиција

ШАХ - ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА, ПЕТТО КОЛО Шахистите на Прилеп (треторангирани пред почетокот на турнирот) го добија дербито со Гамбит Асеко СЕЕ (второрангирани) со...

Одбојкарите го почнуваат својот втор настап на европските првенства

Фокусот ни е најмногу насочен кон Финците, а потоа ќе ги гледаме другите противници и ќе се подготвуваме за да оствариме позитивни резултати, вели...

Од дебито со меч со европски првак до меч за деби...

Македонската репрезентација одигра многу важни натпревари, но ниту еден со вакво резултатско значење како денешниот дуел со Грузија. Квалификациската приказна почна на 7 септември...

Прекин на првенствата во ракомет, кошарка и во одбојка

На меѓународната сцена во таеквондото се откажани неколку силни натпревари, се чека одлука за олимписките квалификациски турнири, како и во каратето и во борењето,...

Истовремени континентални првенства?

Претседателот на Европската клупска асоцијација (ЕКА), Италијанецот Андреа Ањели, вели дека приспособувањето на новиот меѓународен фудбалски календар што ќе почне во 2024 година е...

Вотфорд меѓу гигантите без загубен бод

Девет тима од петте најсилни домашни фудбалски првенства во Европа (Англија, Германија, Шпанија, Италија и Франција) сезоната ја почнаа без загубен бод. Од екипите што...