Ознака: помпеја

Неверојатната убавина и суровата реалност на славната вила на Помпеја

Куќата на Ветиите повторно се отвори за јавноста по 20 години Куќата на Ветиите, која важи за една од најпознатите вили во археолошкиот парк во...

Стибера е македонската Помпеја

По значајните откритија од мермер Стибера е македонската Помпеја, вели археологот Душко Темелкоски, раководител на проектот за истражувањата на локалитетот Стибера, кај Чепигово, Прилепско, кои...

„Клетвата“ на Помпеја ги принудува посетителите да ги вратат украдените артефакти?

Една жена од Канада решила да врати пет артефакти кои во 2005 година ги земала од Помпеја, велејќи дека ѝ донеле несреќа, пренесува Си-ен-ен. Канаѓанката...

Какви тајни откриваат мозаикот и натписот „Чувајте се од кучето“

Мистериите на Помпеја Античкиот римски град Помпеја, кој бил покриен од вулкански пепел по ерупцијата на вулканот Везув пред речиси две илјади години, е уникатно...

„Борбата на гладијаторите“ откриена во Помпеја

Фреска на која е претставена борба на двајца гладијатори беше откриена годинава во Помпеја, Италија, под скалите на крчма која била дел од воен...

Откриена еротизираната фреска „Леда и лебед“ во Помпеја

Фреска што прикажува еротска сцена од грчкиот мит „Леда и лебед“ е откриена во древниот римски град Помпеја. Добро зачуваната фреска со ликот на...

Откриена нова еротска фреска во Помпеја

Археолозите во Помпеја пронашле еротска фреска која прикажува однос на Леда и лебед, пишува Би-Би-Си. Според грчката митологија, преданието, Зевс се вљубил во Леда, но...

Земјата од претходниот ден (ден потоа)

Колумната ја пишувам во муграта на денот (денот на референдумот). Можеби по утрото се познава денот, но не и крајот на денот. Дури и вечер...

Остатоци од расен тркачки коњ пронајдени во Помпеја

При археолошките ископувања во Помпеја откриена е штала во која биле пронајдени остатоци од расен тркачи коњ. Според археолозите од овој локалитет во близина на...

Археолозите откриле нов скелет во Помпеја

Италијанските археолози откриле нов скелет на дете во древниот град Помпеја на југот на Италија, објави во среда институцијата која управува со тој археолошки...