Ознака: помилување

Силјановска-Давкова најави дека од позиција на претседателка ќе ги помилува осудените...

Изборниот караван на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска – Давкова и коалицијата „Твоја Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во Струга. Силјановска-Давкова барајќи ја довербата...

Предлог законот за помилување на комисиска расправа во Собранието

Предлог законот за помилување, во прво читање, на предлог на Министерството за правда, денеска е на дневен ред на седницата на собраниската Комисија за...

Претседателот на Полска ги помилува осудените поранешни опозиционери

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда денеска повторно ги помилува, овој пат согласно законите, двајцата правосилно осудени поранешни функционери од претходната власт, поранешниот министер за...

Министерство за правда: Помилување може да има само доколку е донесена...

Со новиот Закон за помилување кој вчера беше разгледан и утврден на седница на Влада, претседателот на државата може да даде помилување само за...

Утврден текстот на Предлог законот за помилување

Владата на денешната седница го разгледала и утврдила текстот на Предлог законот за помилување, предложен од Министерството за правда. Како што соопшти вечерва владината прес-служба,...

Пендаровски го одбил барањето за помилување на Катица Јанева

Негативно мислење дала и Комисијата за помилување Претседателот на државата го одбил барањето за помилување на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева. Од...

Во подготовка е нов закон за помилување, а не за амнестија,...

Не станува збор за подготвка на нов закон за амнестија, туку за подготовка на нов закон за помилување, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, одговарајќи...

Пендаровски го помилува Абдуљфета Алими и уште четири други лица

Претседателот Стево Пендаровски донесе Одлука за помилување на осудени лица. - Со Одлуката целосно се ослободува од понатамошно извршување на казната затвор Александар Трајан Петровски...

Министерството за правда ја поништи листата со групни помилувања

Листата со предложени затворени за помилување е поништена, соопшти Министерството за правда. Како што наведуваат од министерството, одлуката оваа година да не проследат предлог за...

За помилуваните, непомилуваните и оние ветените за помилување

Она што се случи во врвот на Министерството за правда, за жал, наликуваше повеќе на епизода од комична ТВ-новела со медиумско покровителство, отколку на...