Ознака: политичари

Политичари, бујрум меѓу граѓаните да ве научиме што е соживот!

Повелете или, што би рекле сограѓаните, бујрум во нашите мултикултурни општини, не од бините, туку директно меѓу граѓаните, да ве научиме за она што...

Политичарите не живеат лошо, и власта и опозицијата си одмолчеа на...

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер истакна дека час поскоро е потребно Владата да предложи законско решение со кое ќе се изврши намалување на висината на...

Повисоки плати бараа и австриските политичари, но нема да добијат

Највисоките австриски политичари нема да добијат зголемување на платите оваа година и покрај високата инфлација, соопштија канцеларот и вицеканцеларот канцеларот Карл Нехамер и вицеканцеларот...

Произведувачи на заблуди

Фингираните информации можат да бидат многу опасни во даден момент, особено ако се стават во некој несоодветен контекст. Токму затоа треба да бидат препознаени...

Вистината треба да биде и јасна и гласна

Неопходно е македонската позиција погласно и почесто да се слуша во ЕУ Почнувајќи од Хрватска и Словенија, кои сега се членки на Унијата, но со кои...

Жртвата на југословенските партизани за современата македонска државност

Зошто југословенската димензија е нераскинливо поврзана со современата македонска државност? Во раните 1990-ти години нагло ја помакедончивме партизанската епопеја од Втората светска војна. Никој...

Барањата на албанските политичари се пакуваат во облик на услови и...

(Не)конструктивноста на албанскиот политички фактор за македонската државност во голема мера е одредена од нестивнатите јасни желби за регионално обединување на Албанците во еден...

„Гуд бај, Америка“, беше како во холивудски филм, шеќерливо и...

Драги мои, во август 2021 година на страниците на почитуваната „Нова Македонија“, на која по едногодишна пауза се враќам со огромно задоволство, ја објавив...

Државата Могабо Сесесеку

Деновиве, од сигурно непроверени извори, чув несекојдневна информација. На господинот Метју Нимиц, проверено недокажан пријател на Македонија, му било предложено да го промени името...

Промена на Изборниот законик во делот на родовата еднаквост е гребење...

Нефункционалната демократија во државата, блокираното Собрание и Владата со кревко мнозинство се најдобрата потврда дека на земјава ѝ е потребен целосно нов изборен модел,...