Ознака: повик

Лукаревска: Отворен е повикот за членови и претседатели на комисиите на...

Во тек е отворен повик за пријавување на кандидати за претседатели и членови на секретаријати на постојаните работни тела, односно Комисиите на СДСМ, соопшти...

Цртаме, пишуваме и летаме со „Колибри“!

Повик за соработка: Училишна пошта Драги деца, наставници, родители, вашиот пријател „Колибри“ ве повикува крајот на оваа чудна пандемиска година да го претвориме во соработка,...

Списоците се полнат, пензионерите чекаат повик

Голем е интересот кај пензионерите за вакцинација против ковид-19. Во пензионерските домови пријавувањето оди на два начина, или преку матичните лекари или се подготвуваат...

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со Бугарија, кои како што...

Папата Франциск повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион Нагорно-Карабах. - Се молам за...

Невработените чекаат повик за рандеву

Откако од Агенцијата за вработување уште во март беа испратени пораките со следната содржина: „АВРСМ ве известува дека редовното пријавување на невработените лица е...

Семакедонски собир против омаловажувањето на македонскиот национален идентитет и достоинство

Во изјава за „Нова Македонија“ владиката Агатангел посочува дека организаторите само побарале поддршка од него како црковно лице, кое има авторитет меѓу народот, на...

ФИТР: Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција

Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од ковид-19 на Фондот...

Дипломите од креативниот повик на „Колибри“ стигнаа кај Марија и Марта...

Ние купуваме „Нова Македонија“ и „Колибри“ секој вторник. Не само што читаме туку сме активни и на различните конкурси за ликовно и литературно изразување....

Повик за учество во работилницата за звук на фестивалот „Македокс“

Единаесеттото издание на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, под мотото „Слеј се со тишината“, ќе се фокусира на дизајнот на звук. Шест проекти...